Vaginaalne infektsioon ▷ Tutvu kõige levinumate tupeinfektsioonidega:
Mureks tupeinfektsioon? Ära muretse, oled jõudnud õigesse kohta. Sugurakudoonor.ee – siin anname sulle kogu vajaliku teabe erinevate tupeinfektsioonide kohta, mis naisi tabada võivad.
Ühtlasi õpetame sulle, kuidas ära tunda sümptomeid, mis erinevaid infektsioonitüüpe põhjustab ning kuidas õigesti ravida kõige levinumaid infektsioone, nagu nakkuslik vaginiit, klamüüdia, bakteriaalne vaginoos, kandidoos ja trihhomoniaas. Sugurakudoonor.ee-st saad teada kõik, mida vajad oma intiimse tervise eest hoolitsemiseks!
Tupeinfektsioon on tüütu ja valus, see võib mõjutada igapäevaelu ja väga sageli ka seksuaalelu, isegi meie libiidot. Enamikul naistel on olnud elu jooksul mõni tupeinfektsioon. Nende infektsioonide peamised põhjused on teatud elusorganismid, näiteks bakterid, tupeseened või viirused, kuigi on ka väliseid mõjureid, näiteks osad intiimhügieenitooted või spermitsiidid. Kuid õige ravi korral kaovad kõik infektsioonid.
Vaginaalne infektsioon: sümptomid
Kui sul esinevad tupeinfektsioonile sarnanevad sümptomid, kuid sa pole suutnud seda endal veel kindlalt tuvastada… Ära muretse! Räägime sulle mõnedest kõige levinumatest sümptomitest, et saaksid aegsasti oma naistearsti poole pöörduda. Tupeinfektsiooni kiire kõrvaldamine on oluline! Püsivad nähud võivad lõpuks viia muude probleemide tekkimiseni. Pea meeles:
Kõige tavalisemateks tupeinfektsiooni sümptomiteks on:
● Tupeerituse värvuse, lõhna ja tekstuuri muutus.
● Valulikkus ja põletustunne urineerimisel.
● Ebamugavustunne, libiido puudumine ja võimetus saavutada seksi ajal orgasmi.
● Kerge tupeverejooks.
● Põletustunne, valu ja punetus tupepiirkonnas.
● Eritis koos sügelusega.
Vaginaalne infektsioon ▷ Kõige levinumad tupeinfektsioonide tüübid:
Nakkusohtlik vaginiit:
Nakkuslik vaginiit viitab bakteriaalse, viirusliku või seeninfektsioonist põhjustatud tupepõletikule. Millised on selle sümptomid? Sügelus, põletustunne, ebanormaalne tupevoolus ja punetus suguelundite piirkonnas.
Klamüüdiainfektsioon ehk klamüdiaasi:
Klamüüdia on levinud seksuaalsel teel nakkav bakteriaalne infektsioon. Kui sina või sinu seksuaalpartner olete nakatunud, on oluline, et kasutaksite kaitsevahendeid, näiteks meeste või naiste kondoomi. See nakkus võib mõjutada nii mehi kui naisi ning viimastel võib see põhjustada tupe- ja emakakaelapõletikke. Sümptomid võivad olla kerged või puududa üldse, mistõttu on oluline end ja oma partnerit regulaarselt testida, kui sul on olnud kaitsmata seksuaalvahekordi. Klamüüdia tunnuseks on ebameeldiva lõhnaga ja valkja värvusega tupevoolus. Kui sul on üks neist kahest sümptomist, peate kindlasti pöörduma oma naistearsti poole, sest see võib kahjustada sinu suguelundeid ja lõpuks põhjustada viljatust.
Bakteriaalne vaginoos:
Bakteriaalne vaginoos on üks levinumaid tupeinfektsioone ja seda põhjustab meie tupe mikrofloora kõrvalekalle. Selle põhjuseks võivad olla nii liigtihe duši all käimine, antibiootikumid kui ka hormonaalsed muutused.
Kõige sagedasemad sümptomid:
- Liigne tupeeritus, mis on valkjas või halli värvi.
- Halva lõhnaga vedelik või eritis.
- Põletustunne urineerimise ajal.
- Vaginaalne sügelus
Vaginaalne pärmseentõbi
Põhjustab pärmseene või seen nimega candida albicans, mis on meie organismis looduslikult olemas. Kandidoos on tänapäeval levinumaid tupeinfektsioone – üks tõeliselt ebamugav terviseseisund, mida põhjustab tupe pärmseen. Sümptomid võivad mõnikord olla väljakannatamatud, kuid ravi vaginaalsete oovulite abil on väga tõhus.
Kõige sagedasemad sümptomid:
- Paksud, valged tupevoolused
- Sügelus (eriti seksuaalvahekorra ajal)
- Vulva ärritus
- Vaginaalne lööve
Trihhomoniaas
Seda tupeinfektsiooni põhjustab parasiit nimega trichomonas vaginalis, mis kandub üle seksuaalvahekorra kaudu. Pea meeles, et paljud mehed võivad olla selle parasiidi kandjad ilma sümptomiteta, mis meil, naistel, jällegi avalduda võivad.
- Kõige sagedasemad sümptomid:
- Rohke, kollakas-roheline tupevoolus.
- “Kalalõhn”.
- Tupesügelus
- Ebamugavustunne urineerimisel
- Valu seksuaalvahekorra ajal
Mis põhjustab tupeinfektsioone?
Tupeinfektsioonidel on mitmeid põhjuseid, kuid mõnikord ei ole neil midagi pistmist seksuaalvahekorraga.
Peamised tupeinfektsioonide põhjused on järgnevad:
● Hügieeni puudumine: naise intiimpiirkond on väga õrn ja nõuab erilist hoolt. Selle hooletusse jätmine võib põhjustada bakteriaalset tupeinfektsiooni. Hügieeni puudumine intiimpiirkonnas suurendab bakterite tootmist. Mõnede toodete kasutamise puhul tuleks olla ettevaatlik. Osa intiimtooteid võivad muuta tupe loomulikku pH-d, seega enne kasutamist loe alati hoolikalt tootepakendite etikette!
● Liiga kitsad riided: Skinny-teksad on lahedad, nad on ilusad, kuid kui me kanname seda tüüpi kitsast riietust, takistab see meie intiimpiirkonna “hingamist”, ning see omakorda põhjustab niiskuse kogunemist ja soodustab pärmseente ja teiste mikroorganismide kasvu, mis omakorda võivad põhjustada tupeinfektsioone.
● Igapäevane antibiootikumide kasutamine: leidub antibiootikume, mis kipuvad “tapma” laktobatsillie, mis vastutavad meie tupe pH-tasakaalu säilitamise eest, seega võib igapäevane antibiootikumide kasutamine jätta meie pH kaitsmata ja bakteritele kättesaadavaks, ning siinkohal võivad mängu tulla juba sellised infektsioonid nagu candida.
● Tupe pH suurenemine: kui tupe pH suureneb, väheneb tupe happesus ja laktobatsillide arv, mistõttu suureneb nende bakterite arv, mis võivad põhjustada tupeinfektsioone.
Vaginaalne infektsioon ▷ Ravi
Tupeinfektsioonide sümptomid võivad sõltuvalt infektsiooni tüübist erineda, kuid oluline on olla teadlik kõikidest muutustest, mida märkad. Kui sul tekivad ebatavalised sümptomid, on soovitatav pöörduda õige diagnoosi ja ravi saamiseks oma naistearsti poole. Kõige levinumad ravimeetodid:
Suukaudsed või lokaalsed seenevastased ravimid kandidoosi puhul. Antibiootikumid bakteriaalsete infektsioonide, näiteks bakteriaalse vaginoosi ja klamüüdia raviks. Parasiidivastased ravimid trihhomoniaasi puhul. Ära unusta järgida arsti juhiseid ja ettenähtud ravi lõpuni viia, et tagada nakkuse täielik kõrvaldamine.
Tupeinfektsioonide tagajärjed:
Kõiki neid tupeinfektsioone tuleks kindlasti õigeaegselt ravida, sest need võivad mõjutada isegi sinu viljakust.
Meie Sugurakudoonor.ee-s soovitame alati külastada oma naistearsti. Kui mõtled munarakudoonoriks hakata, siis peaksid teadma, et üheks nõudeks on, et sul ei tohi olla sugulisel teel levivaid haigusi ega tupeinfektsioone või peab eelnevalt alustatud ravikuur olema selleks ajaks lõppenud.