Munarakkude annetamise 4 etappi. Kuidas annetada munarakke, kas see protseduur on ohtlik, kas munarakkude annetamine on valus?
Ärge muretsege! Tänases postituses munarakkude annetamise kohta selgitame, mida peaksid teadma munarakkude annetamise protsessist, selle protseduuri nõuetest, mida pead täitma, kas see on valus ja mis on selle võimalikud kõrvaltoimed. Seda kõike selleks, et enne otsuse langetamist oleksid täielikult informeeritud.
Selgitame samm-sammult munarakudoonorluse plusse ja miinuseid.
Kõik, mida peaksid enne munarakkude annetamist teadma!
Nõuded munarakkude annetamiseks:
Enne kui selgitame, kuidas annetada munarakke Sugurakudoonor.ee-s, peaksid esmalt teadma, et eelnevalt peaksid täidetud olema teatud seadusega kehtestatud nõuded. *Mõni kliinik kehtestab oma reglemendid ise – need põhinevad seadusega kehtestatud nõuetel. Kui soovid rohkem infot munarakkude annetamise nõuete kohta.. klõpsake siin!
-
Vanus:
Munarakkude annetamiseks pead olema vähemalt täisealine. Munarakudoonori vanus peaks jääma vahemikku 18-32 eluaastat.
-
Kehamassiindeks (BMI)
Munarakudoonorlusel ei ole kindlat kaalu ega pikkuse nõuet. Viljatusravikeskused lähtuvad kehamassiindeksist, mis arvutatakse Teie kaalu ning pikkuse järgi. Munarakkude doonoriks saamiseks peaks Teie kehamassiindeks jääma vahemikku 18-29. Kui te pole kindel, palju te peaksite kaaluma, et olla munarakudoonoriks, siis soovitame lugeda postitust: Milline on sobiv kehamassiindeks munarakkude annetamiseks? Milline on ideaalne kaal munarakkude annetamiseks?
-
Haigused
Munarakkude doonorlusprogrammi pääsemiseks peavad viljatusravikeskused välistama doonoritel esineda võivad suguhaigused ja tupe- või pärilike nakkuste esinemise, mis võivad mõjutada protsessi ja kanduda üle tulevasele retsipiendile.
-
Vaimne tervis
Enne munarakkude doonoriks hakkamist peaksite teadma, et muuhulgas on potentsiaalsele doonorile üheks väga oluliseks nõudeks ka hea vaimne tervis. Enne doonorlusprogrammiga liitumist on oluline emotsionaalne tasakaal. Kuna tegu on Teie elus väga olulise sammuga, mida ette olete võtmas, siis peaksite selles emotsionaalselt kindel olema. Enne programmiga liitumist toimub kohtumine meie psühholoogiga Sugurakudoonor.ee-s, et kontrollida teie vaimset ja emotsionaalset tervist ja valmisolekut protseduuriks.
-
Muud nõuded munarakkude annetamiseks, millega peaksite arvestama:
- Tätoveeringute olemasolu ei välista Teie liitumist doonorlusprogrammiga, kuid oluline on, et te teavitaksite sellest kliiniku meeskonda, kui Teile on hiljuti tehtud tätoveering või augustamine (kõrva)rõnga tarbeks.
- Munarakudoonori kandidaadil peab olemas olema kehtiv pass või isikut tõendav dokument.
- Teavitage kliiniku meeskonda, kui kasutate hetkel rasestumisvastaseid vahendeid. Rasestumisvastased vahendid ei ole tagasilükkamise põhjus, kuid mõned neist mõjutavad protsessi, seega tuleks need ära jätta.
- Te peaksite teadma oma isiklikku ja perekondlikku haiguslugu, et välistada Teie perekonnas esinevad võimalikud pärilikud haigused.
- Hea günekoloogiline tervis. Doonorlusprogrammi sisenemisel tehakse teile mitmeid teste, et kontrollida teie viljakusnäitajaid – kõik need testid on Teile täiesti tasuta.
Munarakkude annetamise protsessi 4 etappi:
Kuidas annetada munarakke Sugurakudoonor.ee-s? Kui saadate kontaktipäringu läbi meie veebivormi, annab koordinaator tagasisidet, kas vastate esmastele munarakkude doonoriks olemise nõuetele. Pärast mida informeerib ta doonorlusprotsessist ning aitab hajutada teie kahtlused selle protsessi suhtes, ilma igasuguse kohustuseta annetada munarakke.
-
Intervjuu:
Juhul kui olete otsustanud protsessiga jätkata, pakub koordinaator aja online-vestluseks ja selgitab juba üksikasjalikult kogu protsessi ja kavandatavaid teste. Samal päeval teete ka lihtsa psühholoogilise testi, et hinnata oma vaimset tervist. Intervjuu käigus täidetud terviseankeeti hindab arst, kes otsustab, kas kutsuda teid esmasele vastuvõtule.
-
Meditsiinilised testid:
Kui olete läbinud vestluse Sugurakudoonor.ee koordinaatoriga ja saanud vastuvõtuaja Next Fertility Nordic viljatusravikliinikusse, kus alustate meditsiiniliste testidega, mis on vajalikud, et kinnitada teie lõplik sobivus doonorlusprogrammi pääsemiseks.
Next Fertility Nordicus tehtavad testid:
- Geneetiline analüüs: vereproovi abil analüüsitakse, kas teil on mõni geneetiline haigus, mis ei sobi kokku munarakkude annetamisega.
- Vereanalüüs: meie õed võtavad teilt verd, et välistada mistahes infektsioonid.
- Ultraheli: meie naistearst teostab teile teie tervisliku seisundi kontrollimiseks ultraheliuuringu.
- Günekoloogiline uuring: läbivaatuse käigus meie naistearstid hindavad teie haiguslugu ja nõustavad teid edasise osas.
Kõik need uuringud on tasuta ja saate põhjaliku tagasiside oma tervisliku seisundi kohta.
-
Munasarjade stimuleerimine:
Stimulatsioon kestab 10-12 päeva ja koosneb väga lihtsast ravist, millega stimuleeritakse munasarju kuni munarakkude annetamiseni.
Seda ravi saate kodus iseseisvalt rakendada – õed selgitavad teile, kuidas seda samm-sammult ning väga lihtsalt teha.
Võite olla kindel, et munarakkude annetamine ei mõjuta mitte ühelgi viisil Teie viljakust – Te lihtsalt jagate osa neist.
See varu on pikaaegne, seda nimetatakse “munasarjade reserviks”. Kui algab menstruatsioon, algab ka ovulatsioon. Igal naisel on maksimaalselt 400 ovulatsiooni. Teisisõnu, miljonitest ootsüütidest, mis meil sünnimomendil on, ovuleerub ainult 400 – ülejäänud küpsemata või ovuleerumata jäänud, lähevad kaduma.
Meie kehas stardib igakuiselt üks küps munarakk. Stimulatsiooniga aitame küpseda mitte ainult sellel munarakul, vaid ka ülejäänutel, mis muul juhul kunagi küpseks ei saakski. Seega ei mõjuta munarakudoonorlus kuidagi doonori viljakust, vaid säilib võimalus ka tulevikus saada emaks.
Munasarjade stimulatsiooniga tuleks alustada kohe pärast teie viimast menstruatsiooni, seega niipea, kui Teie tsükkel algab, peaksite sellest teavitama kliinikut. Sellest hetkest alates võetakse Teid individuaalse regulaarse jälgimise alla, et näha, kuidas Teie munarakud arenevad.
-
Munasarjade punktsioon:
Pärast 10 või 12 päeva kestnud stimuleerimist tehakse Teile munarakkude punktsioon, mis seisneb väikeses vaginaalses protseduuris, mis teostatakse munarakkude väljavõtmiseks. Karta pole vaja – vähem kui 20 minutiga on protseduur tehtud – punktsioon viiakse läbi kerge anesteesia all, seega ei tunne Te midagi.
Meie kliinikul on pikaaegne kogemus, seega võite olla kindlad, et olete parimates kätes. Meie meeskond töötab selle nimel, et iga doonor tunneks end hästi kogu protsessi vältel – seda tänu meie spetsialistide kvaliteedile ja kogemustele.