Munarakud on naise sugurakud, mis küpsevad munasarjades. Iga kuu ovuleerub üks munarakk, mis viljastumise ajal ühineb munajuhas seemnerakuga, moodustades sügooti, millest saab algust uus elu.
Kas teadsid, et igakuiselt kaob suur osa munarakkudest loomulikul teel ning me ei saa seda protsessi takistada? Tavaliselt alustab munasarjas küpsemist ca 10-15 munarakku, mille seast tekib 1 (vahel 2) domineeriv munarak, mis ovuleerub. Kõik ülejäänud sellel kuul startinud munarakud nö “hukkuvad”.
Munarakkude annetamise eesmärgiks on aidata viljatutel naistel täita unistust kogeda emadust. Tänapäeval on üha enam naisi, kellel esineb viljatust erinevate põhjuste tõttu: munasarjade puudulikkus (reservi ammendumine), kõrge vanus (munarakkude kvaliteet väheneb vanuse tõustes), pärilikud või onkoloogilised haigused. Munarakkude annetamine on heategu, mis ei kahjusta sinu viljakust, vaid võimaldab sinu loomulikul teel muidu nö “hukkuvaid” munarakke annetada Sinu abi vajavatele naistele.
Ennekõike aitad paljudel inimestel oma unistust täita.
Lisaks teed ka endale head, kuna annetamiseks läbid meditsiinilise ja günekoloogilise hindamise, vereanalüüsid, ultraheliuuringud jm. Saad meie arstidelt tagasisidet oma üldise tervise ja viljakuse kohta ning tulemused (sealhulgas geneetilised testid) jäävad sulle. See on väärtuslik lisainfo sinu jaoks. Loomulikult toetab sind kogu protsessi väitel meie meditsiinipersonal.
Meie meeskond annab endast alati parima, et võtta vastu ainult neid kadidaate, kelle üldised tervisenäitajad ja viljakus lubavad osaleda doonorluse programmis täiesti ohutult. Meie arstid ja õed annavad igale doonorile personaalselt soovitusi, kas munarakke võiks annetada korduvalt või pigem mitte. Ja otsustad ainult sina ise. Räägivad meie doonorid: “Kõik korrad on sujunud ideaalselt ja selgitused on väga täpsed” (Reeni, korduv doonor 2024)
Eestis võib kasutada ühe doonori poolt annetatud munarakke kuni 6 naise kunstlikuks viljastamiseks.
Jah, munarakudoonorile makstakse ühekordse annetamise eest hüvitist alates 850 eurost. Vajadusel hüvitatakse kliinikus käimisega seotud sõidukulud. Hüvitiseks võib lugeda ka põhjalikke terviseuuringuid (sh geneetiline testimine), mida sobivale doonorikandidaadile teostatakse täiesti tasuta.