Tule munarakudoonoriks!
Viljatus on probleem, mis puudutab paljusid paare üle maailma, mistõttu vajab üha enam peresid lapse saamiseks doonormunarakke.
Sinu võimalus on neid aidata!
Munarakudoonoriks sobib vaimselt ja füüsiliselt terve naine vanuses 20-32, kellel on soov aidata lastetuid paare. Doonorile tehakse tasuta terviseuuringud ning antakse põhjalik tagasiside tema tervise kohta.
Kes sobib munarakudoonoriks?
- Vanus: 20–32 aastat vana
- Hea tervis: Üldiselt hea füüsiline ja vaimne tervis
- Normaalne kehakaal: KMI (kehamassiindeks) vahemikus 18–30
- Terviselugu: Puuduvad tõsised pärilikud haigused
Sinu abil sünnib ime
Kuidas näeb välja munarakudoonorluse protsess?
Intervjuu
Peale terviseküsimustiku täitmist viiakse doonoriga läbi põhjalik nõustamine, et selgitada lähemalt sugurakudoonorluse protsessi ja saada informatsiooni sinu tervise kohta.
Intervjuu kestab tavaliselt 20-30 minutit ning seejärel anname sulle teada, kas saame doonoriks värbamise protsessiga jätkata.
Terviseanalüüs ja stimulatsioon
Edasi kutsutakse doonor naistearsti vastuvõtule, kes määrab vajalikud üld- ja hormoonanalüüsid. Kõik uuringud ja analüüsid on doonorile tasuta ning annavad hea ülevaate tervise kohta. Kui kõik on korras siis alustatakse stimulatsiooniga.
Stimulatsiooni eesmärk on mitme munaraku üheaegne küpsemine ning selle saavutamiseks süstitakse munasarjade tööd stimuleerivat ravimit kokku umbes 10-14 päeva. Süstimise õpetuse teeb kliinikus õde, kuid edasi süstib doonor end kodus ise.
Loovutamine
Munasarja punktsioon ehk munarakkude loovutamine on lühike protseduur, mis ei võta kauem kui 20 minutit. Protseduur toimub üldanasteesias, mistõttu sa valu ei tunne. Punktsiooni käigus võetakse välja munarakud, mis on arenenud tänu munasarjade stimuleerimisele. Pärast punktsiooni jääd paariks tunniks kliinikusse taastuma, et me saaks veenduda, et kõik on läinud hästi.
Doonorite tagasiside
Munaraku-doonorlus: Korduma kippuvad küsimused
Munarakud on naise sugurakud, mis küpsevad naise munasarjades. Need on haploidsed rakud, st sisaldavad poole vähem kromosoome kui ülejäänud keharakud, samamoodi nagu meeste seemnerakud.
Sünnihetkel on naise munasarjades reservis 1-2 miljonit munarakku, milledest on puberteedieaks alles 300 000-500 000. Oluline on teada – kogu viljaka elu vältel ei teki naisele juurde uusi munarakke! Igakuiselt küpseb vaid 1 domineeriv munarakk ja ülejäänud värvatud munarakud hävivad.
Alates naise viljakasse vanusesse jõudmise hetkest küpseb ja vabaneb iga menstruatsioonitsükli vältel üks või mitu munarakku (viljastatud munarakk on elujõilune ligi 24 h)
Kas teadsid, et igakuiselt kaob suur osa munarakkudest loomulikul teel ning me ei saa seda protsessi takistada? Tavaliselt alustab munasarjas küpsemist ca 10-15 munarakku, mille seast tekib 1 (vahel 2) domineeriv munarak, mis ovuleerub. Kõik ülejäänud sellel kuul startinud munarakud nö “hukkuvad”.
Munarakkude annetamise eesmärgiks on aidata viljatutel naistel täita unistust kogeda emadust. Tänapäeval on üha enam naisi, kellel esineb viljatust erinevate põhjuste tõttu: munasarjade puudulikkus (reservi ammendumine), kõrge vanus (munarakkude kvaliteet väheneb vanuse tõustes), pärilikud või onkoloogilised haigused. Munarakkude annetamine on heategu, mis ei kahjusta sinu viljakust, vaid võimaldab sinu loomulikul teel muidu nö “hukkuvaid” munarakke annetada Sinu abi vajavatele naistele.
Ennekõike aitad paljudel inimestel oma unistust täita.
Lisaks teed ka endale head, kuna annetamiseks läbid meditsiinilise ja günekoloogilise hindamise, vereanalüüsid, ultraheliuuringud jm.
Saad tagasisidet meie arstidelt oma üldise tervise ja sealhulgas viljakuse kohta, mis on sinu jaoks lisaväärtus ja loomulikult oled toetatud meie meditsiinitöötajate poolt.
Ei ole, kuna põhiprotseduur tehakse lühiajalise üldanesteesiaga. Kuid tegemist kindlasti mitte nö “klassikalise” operatsiooniga, millega kaasneb lõikamine ja õmblemine. See 15-30 minutiline protseduur toimub ultraheli kontrolli all munasarja punkteerimisel. Arst aspireerib nõela abil naise munasarjadest follikulaavedelikku, kus asuvad munarakud.
Tavaliselt võib peale protseduuri kogeda ebamugavustunnet alakõhus ja märgata vähest eritust tupest. Anesteesia tulemusena võib tunda kerget iiveldust, uimasust ja pearinglust, mis möödub mõne tunni jooksul. Peale protseduuri viibitakse umbes 2-3 tundi kliinikus jälgimisel. Kui enesetunne on hea, võib pärast seda kliinikust lahkuda, kuid mitte ise autot juhtida.
Kindlasti on naisi, kes annetavad munarakke korduvalt. Meie meeskond annab endast alati parima, et võtta vastu ainult neid kadidaate, kelle üldised tervisenäitajad ja viljakus lubavad osaleda doonorluse programmis täiesti ohutult. Meie arstid ja õed annavad igale doonorile personaalselt soovitusi, kas munarakke võiks annetada korduvalt või pigem mitte. Ja otsustad ainult sina ise. Räägivad meie doonorid: “Kõik korrad on sujunud ideaalselt ja selgitused on väga täpsed” (Reeni, korduv doonor 2024)
Eestis võib kasutada ühe doonori poolt annetatud munarakke kuni 6 naise kunstlikuks viljastamiseks.
Jah, munarakudoonorile makstakse ühekordse annetamise eest hüvitist alates 850 eurost. Vajadusel hüvitatakse kliinikus käimisega seotud sõidukulud. Hüvitiseks võib lugeda ka põhjalikke terviseuuringuid (sh geneetiline testimine), mida sobivale doonorikandidaadile teostatakse täiesti tasuta.
Kes me oleme?
Sugurakudoonori meeskond töötab Next Fertility Nordic kliinikus, mis kuulub Euroopa ühte suurimasse reproduktiivmeditsiinile spetsialiseerunud Next Clinics gruppi.
Sinuga tegelevad pikaaegse kogemusega meditsiinitöötajad ja pühendunud spetsialistid: koordinaatorid, õed-ämmaemandad, arstid, nii et tunned ennast hoituna kogu protsessi vältel.